مسابقات شمشيربازي قهرماني كشور در اسلحه اپه به زمان ديگري موكول شد      پیام تسلیت فدراسیون و جامعه شمشیربازی      آذربایجان شرقی قهرمان شد      مهسا پورحمتی بر سکوی قهرمانی ایستاد      فلوریست های آذربایجان غربی برسکوی قهرمانی ایستادند امروز : دوشنبه 30 دي 1398 

سابر کم‌کم یک تیم‌ملی واقعی می‌شود

رئیس فدراسیون شمشیربازی می‌گوید سمت جدید فخری در کمیته ملی المپیک نه تنها منافاتی با حضورش در شمشیربازی ندارد بلکه کمک هم می‌کند.

 ادامه گفت و گوها ...


صعود پنج پله ای تيم ملی اپه مردان در رنكينگ جهانی

پس از پایان مسابقات شمشیربازی جام جهانی اسلحه اپه آقایان تیم ملی ایران با پنج پله صعود در رنکینگ جهانی در جایگاه 23 قرار گرفت.

 ادامه ...روزهای سرنوشت ساز شمشیربازی ایران

خردادو تیر ۹۸ یاداور روزهای سرنوشت سازی برای شمشیربازی ایران اشت.

 ادامه ...


مسابقات آزاد فلوره درتهران

مسابقات آزاد فلوره اقایان در رده های نوجوانان وجوانان در روزهای یکشنبه وسه شنبه هفته جاری ر سالن شهید کلاهدوز تهران برگزار می شود. همچنین یکدره کلاس مربیگری درجه ۳ اپه ر همدان در حال برگزاری است.

 ادامه ...


اعزام به مسابقات قهرمانی جهان مجارستان

تیم ملی شمشیربازی ایران برای شرکت در رقابتهای قهرمانی جهان با ترکیب کامل در اسلحه سابر آقایان و سابر واپه بانوان به مجارستان اعزام می گردد. رقابتهای قهرمانی جهان مجارستان از تاریخ ۲۳ تیرماه تا اول مرداددر بوداپست برگزار میگردد.

 ادامه ...


 
 


شمشیربازی در جهان وایران

شاید به جرات بتوان گفت که تاریخ استفاده از شمشیر به قدمت تاریخ است.


الف تاریخ

شمشیر،فرزند تکامل یافته نیزه

شاید به جرات بتوان گفت که تاریخ استفاده از شمشیر به قدمت تاریخ است.

بحث دفاع از جان ومحل زیست وبه خصوص پرکردن شکم از ابتدای زندگی بشر ،ستیز ونبرد بر علیه یکدیگر را پایه گذاری کرد.

بشر اولیه در نتیجه تجربه برای دفاع از خود ودفع خطر وکشتن حیوانات برای استفاده از گوشت وپوست آنها تنها از امکانات طبیعت می توانست سود ببرد.تا موقعی که از تراش سنگ برای ساخت نیزه وچاقوی سنگ توفیق نیافت از شکل طبیعی ان استفاده می کرد.

اما این راه چاره ساز نبود زیرا با پرتاب سنگ دیگر، سلاحی در دست نداشت که در صورت اصابت نکردن و حمله کردن فرد ویا حیوان بتواند از خود دفاع نماید،ناچار یا باید فرار می کرد که در ان صورت گرسنگی ار را آزار می داد ویا در صورت ماندن به یقین جان خود را از دست می داد .

استفاده از چوب درختان دومین عنصر طبیعی بود بشر از ان استفاده کرد. با استفاده از چوب می توانست ضربات متعدد وارد کند وضمنا می توانست در صورت حمله متقابل از خود دفاع نمایند .

بعدها بعد از استفاده از سنگ و تراش آن توانست چاقو ،تبر ونیزه سنگی بسازد و مورد استفاده قرار دهد این وسایل توسعه یافت تا اینکه بشر موفق به کشف فلز شد ،شناخت فلز شکل وسایل دفاعی وتهاجمی را به کلی تغییر داد وفصل جدید به عصر پیکار ها وارد گردید.

تجربه به بشر اموخت که هر چه اسلحه تیز بیشتری داشته باشد موثرتر خواهد بود .بنا براین سلاح ها تغییر زیادی یافت.

در بررسی ووکشفیات تاریخی مشخص شده که قبل اینکه شمشیر شکل ثابتی به خود بگیرد .نیزه اولین سلاح تهاجمی و تدافعی به شمار می رفته و به نحو موثری مفید واقع شده ،بنابراین گفته شده است که نیزه شکل ناقص و توسعه نیافته شمشیربوده است.

 

با توسعه جوامع وتحولات در صنایع اولیه شمشیر نیز در طول تاریخ اشکال متعددی به خود گرفت.تاریخ مللی چون ایران ،روم ومصر شاهد دلاوری های مردان وزنان شمشیرزنی است که قدرت شمشیرزنی آن ها فتوحات بزرگی را رقم زده است به گفته شاهنامه فردوسی ،تاریخ ایران پر از مردان وزنانی شمشیرزنی بوده که دلاوری های آن ها سربلندی این سرزمین بزرگ ومقدس را تضمین کرده است که البته نقش مربیان کار آزموده چشم گیر بوده است.زنانی چون "گردآفرین"مردانی  چون "صلاح الدین"

،"نادرسپر شیر" جنگ چالدران وحماسه قهرمانان نام آور ایران.

در معابد مصر نقوشی مشاهده شده که دلالت بر آموزش فن شمشیربازی و مسابقه در آن دوران بوده است.یکی از این نقوش که به تاریخ 1190قبل از میلاد مسیح است دو نفر شمشیرباز را نشان می دهد که در حال مبارزه دوستانه با یکدیگر هستند،هر کدام از این دو شمشیرباز ماسکی به صورت دارند و در عقب صحنه نیز شخصی را نشان می دهد که امتیاز مسابقه دهندگان را  همزمان ثبت می کند که در حقیقت وی  یک داور است.این قدیمی ترین اثری است و نکته قابل توجه این است که استفاده از ماسک در مسابقات شمشیربازی تاریخ بسیار نزدیکی دارد.

 

از 4000 (چهار هزار سال)قبل تاکنون در ژاپن ورزشی معمول است به نام کندو KENDOO  ،که دو طرف با لباس و ماسک چوبی از خیزران عملیات حمله ودفاع را به نمایش می گذارند ومسابقه می دهندکه در حقیقت اصول شمشیربازی را به کار می برند.

اغلب قبایل ایران در مراسم سنتی خود از گونه ایی رقص با دو تکه چوب استفاده می کنند که نمایشی است از وسیله رزمی (شمشیر)که البته اگر منشا و مبدا شمشیربازی به صورت اصولی را بخواهیم باید ان را در کشف فلز دانست.

 

در قرون وسطی استفاده از شمشیر مورد توجه خاص قرار گرفت،شمشیرها به دلیل اینکه بود جنگاوران با لباس جنگی که عبارت بود از کلاه خود وزره سنگین بدن خود رامی پوشاندندلذا زمخت وسنگین بود و برای نفوذدر زره از شمشیرهای سنگین استفاده می شدتا با ضربات سنگین خود زره ویا سپر را در هم خورد کرده ویا بدرندواین شمشیرها به قدری سنگین بود که با دو دست استفاده می شد واز این نظر به شمشیر دو دستی یا اسپادینو SPADINO   ،نامیده می شد.

 

البته علاوه بر این شمشیرها از وسایلی مانند تبر جنگی،گرز وزنجیر وچهار پر استفاده می کردندو اگر اینها نیز کارگر نبود در اخرین نبرد به زورآزمایی وکشتی روی می آوردند.اختراع باروت تحول بزرگی در جنگ به وجود اورد و درفلصله 50(پنجاه)سال به کلی اصول ووسایل جنگی گذشته را دگرگون کرد.حالا دیگر جنگ آوران با زره پوش را با گلوله ای از تفنگ می انداختند ولی هنوز پایه واساس جنگ بر دوش سوارنظام که با شمشیرهای اخته حمله می کردند نهاده شده بود.

 

توسعه سلاح های مخرب نشان داد که زره تحرک جنگجویان را کند کرده و خطر نابودی ان ها را افزایش می دهدلذا با کنار گذاشتن زره،چابکی ومهارت های جای سکون وسنگینی را گرفت.

با از بین رفتن زره ،چابکی ومهارت ها در شمشیرزنان اهمیت وارزش پیدا کرد.بنابراین علاوه بر اینکه شمشیرها سبک تر ورام تر شدند،کلاس های آموزشی در مکاتب وتکنیک های مختلف وبا مربیان کار آزموده قدم به میدان گذاشتند و در حقیقت فن شمشیربازی به عنوان یک هنر (هنر شمشیربازی)زنده شد.از قرن پانزدهم مکاتب شمشیربازی در کشورهای مختلف اروپا پایه گذاری شد و کشورهایی مانند ایتالیا،فرانسه،المان،مجارستان ،عمده کشورهای بزرگ آن زمان بودند.

با ظهور استادان معروفی مانند استاد MAESTRO FRANCESCO ALFIERI  (فرانچسکو الفیری)از ایتالیا ومکتب آلمانی Mayer  (مایر)در سال 1570که در سالدرام ها (سالن های  شمشیربازی )آموزش شمشیربازی می دادند بنیان آموزش گذارده شد متاسفانه ایران به دنبال گسترش وآموزش شمشیربازی نرفت،در این زمان تیغه های شمشیربلند بودندتا ضمن اینکه ضربه را از دور به حریف وارد می کردند،خود را دور از دسترس حریف قرار دهندوالبته برای دفاع مقابل این شمشیر علاوه بر داشتن شمشیری مانند خودش ،شمشیرکوتاه تری ابداع شد یعنی یکدست شمشیرتیغه بلندو یکدست شمشیر تیغه کوتاه ودر این صورت حملات حمله ایی و دفاعی با هر دو دست صورت می گرفت ولی هنوز تحرک وچالاکی را از آن ها می گرفت ،بنابراین تغییرات اساسی صورت گرفت.

اغاز قرن شانزدهم ، براستی آغاز هنر شمشیربازی است زیرا مکاتب وروش های آموزشی مختلف به وجود آمد وتوسعه یافت علاوه بر آموزش های فنی ،شمشیرباز باید با روح جوانمردی در مبارزات آشنا می شد.قرن شوالیه ودوئل یا مبارزات تن به تن حاصل دست آوردهای قرن16و17 است.

شمشیردر آن زمان ترکیبی از اسلحه"سابر "و"اپه"بود که هم از نوک برای فرو کردن وهم از لبه برای برش دادن استفاده می شد(امروز سابر در مسابقات شمشیربازی به همان طریق استفاده می شودیعنی ضربه با نوک ولبه زده می شود ولی دیگر خطری ندارد).دوئل بدون محافظ یعنی کلاه ولباس انجام می شد وگاهی مرگ به دنبال داشت(بستگی به قرارداد دوئل داشت ،یعنی یک ضربه ویا مبارزه تا مرگ دیگری).

در سال 1780 ماسک برای مسابقات شمشیربازی توسط یک فرانسوی به نام BOESSIERE   بورسیه طراحی شد ومورد استفاده قرار گرفت.

ب.شمشیربازی نوین یا مدرن

قرن هیجدهم باید به کلاسیک وبه فرم وقانونمند کردن ورزش شمشیربازی اختصاص داد شمشیربازی از صورت پراکندگی مرکزیت گرفت وقوانین ومقرراتی جهت مسابقات تدوین گردید.

اولین قوانین فنی مسابقات توسط کنگره جهانی فدراسیون شمشیربازی در سال 1914 به تصویب رسیدکه در طول90 سال شامل تغییرات کلی شده است.

بعد از پیشنهاد بارون دوکوبرتن COUBERTIN برای انجام باز های المپیک ،اولین المپیک در سال 1986 در آتن یونان برگزار شد وشمشیربازی جز اولین رشته هایی بود که در المپیک آتن انجام گرفت وتا کنون بدون وقفه ودر تمام المپیک ها جزو رشته های المپیکی است.

ناگفته نماند قبل از اولین المپیک مسابقات شمشیربازی به صورت های گوناگون برگزار می شد.دوران اولیه شمشیربازی مسابقات در پیست PIST ،(محلی که دو شمشیرباز بر روی ان مبارزه می کنند)کوتاه انجام می شدومسابقه دهندگان مجبور بودند در حالت گارد ثابت (بدون جلو وعقب رفتن)مسابقه دهنددر این حالت قدرت ،عکس العمل وتکنیک برتر می توانست برنده مسابقه باشد.ولی بعدها با پیشرفت شمشیربازی به طول پیست اضافه شدوشمشیربازان توانستند در طول پیست مسابقات آزادی عمل بیشتری برای حمله ودفاع داشته باشند.در هر شمشیربازی از سه نوع اسلحه یا وسیله مسابقاتی استفاده می شود.

فلوره FLEURET ،اپه EPEE وسابر SABRE که هر کدام از سلاح ها روش بازی خاص خود را داشته وهدف هایی را که مورد اصابت قرار می دهنددر هرکدام فرق کرده ومتفاوت است.

قبل از اینکه شمشیربازی به صورت امروزی انجام شود و ضربات با وسایل الکتریکی  ثبت شود که داوری را ساده تر کرده است .قضاوت در مسابقات بسیار مشکل بود چون ضربات وارده با چشم غیر مسلح انجام می شد و اشتباه بسیار صورت می گرفت در مسابقه که بین دو نفر انجام می شد دارای 5 داور یک داور وسط (که حرکات مسابقه ایی را تجزیه وتحلیل می کرد)وچهار داور کنار دو داور برای هر نفر .بعد از هر سوی رد وبدل کردن شمشیر داور وسط اگر حس می کرد که به یک طرف ضربه ایی وارد شده مسابقه را متوقف وتجزیه وتحلیل خود را ارئه می داد،که ابتدا از شروع کننده حمله آغاز می کرد (حمله شمشیربازی تقدم اولیه دارد)و از داوران می پرسید که آیا ضربه وارد شده است یا نه.اگر دو داور کناری جواب مثبت می دادند ثبت اولین ضربه به نفع او انجام می شد(داور وسط یک و نیم رای وداوران کنار هر کدام یک رای داشتند)ولی اگر دو داور رای منفی می دادنددر اینجا داور وسط حتی اگر به نظر او ضربه وارد شده باشد،رای دو داور مورد قبول قرار می گرفت،چون داور وسط یک رای ونیم وداوران کنار جمعا دو رای داشتند.

 

ولی اگر دو داور کنار رای منفی می دادند به معنی این بود که حمله اولیه دفاع شده است بنابراین داور وسط حق را به شمشیرباز مقابل می داد و از دو داور دیگر پرسید گایا بعد از دفاع حمله متقابل به نتیجه رسید یا نه و به همین ترتیب تجزیه وتحلیل ادامه می یافت و داور وسط نتیجه گیری می کرد.مثبت یا منفی ،حالتی دیگر آنکه اگر دو داور کنار یکی منفی ویکی مثبت رای می دادند ولی داور وسط مطمئن بود که ضربه وارد شده است چون رای داوران کنار (منفی،مثبت وخنثی می شد)بنابراین ضربه مثبت و به نفع شمشیرباز ثبت می شد.

 

بعدها از اینکه اشتباهات تکرار نشود وسایل پیشرفته الکترنیکی را جایگزین کردندکه ای کار علاوه بر کنار رفتن 4 داور کناری اشتباهات دید به طور کل از بین رفت ودستگاه الکتریکی ضربات را ثبت می کرد وفقط با یک داور مسابقات اداره می شد ،که ضربات وارده که به دستگاه منتقل می شد با اصول فنی شمشیربازی تجزیه،تحلیل وقضاوت می نماید.

شرح فنی کلیه مسابقات ووسایل به شرح مفصل نیاز داردکه در این نوشته جای آن نیست.

ورزش شمشیربازی برای زنان ومردان یکسان است.البته تا مدت ها زنان فقط با اسلحه فلوره مبارزه می کردند ولی اکنون زنان نیز مانند مردان در هر سه اسلحه مسابقه می دهند.لباس شمشیربازان در مسابقه سفید است که تمام بدن را سر تا پا می پوشاند.سر نیز توسط یک ماسک محافظت می شودواین سفیدی لباس در طول یک قرن تغییر نکرده است.

در اولین المپیک در یونان در سال 1896 فقط مردان شرکت کرده بودند وبرندگان فلوره واپه (هر دو اسلحه)وGRAVELLOTTO از فرانسه ودر قسمت سابر GIOR CIAPES گرسیاپس از کشور یونان بود.

اولین مسابقه زنان در سال 1924 برگزار شد.در شمشیربازی ،سرعت عکس العمل،تصمیم گیری در کوتاه ترین زمان وقدرت بدنی اهمیت ویژه ایی دارد.

 

 

تهیه وتنظیم:هوشمند الماسی

1391/11/30 13:08*آرشیو*
 ادامه گزارش تصویری ...

مسابقات شمشيربازي قهرماني كشور در اسلحه اپه به زمان ديگري موكول شد

»

پیام تسلیت فدراسیون و جامعه شمشیربازی

»

آذربایجان شرقی قهرمان شد

»

مهسا پورحمتی بر سکوی قهرمانی ایستاد

»

سروناز مرتضوی قهرمان شد

»

فلوریست های آذربایجان غربی برسکوی قهرمانی ایستادند

»

ایتالیا مدال ها را درو کرد

»

بخشنامه اپه بزرگسالان (بانوان)

»

بخشنامه فلوره بزرگسالان (بانوان)

»

بخشنامه مسابقات لیگ شمشیربازی

»

اوکراین قهرمان شد

»

توقف سابریست های جوان ایران برابر اسپانیا

»

صعود شاکر وگلرارفرد به یک هشتم نهایی

»

صعود ۸سابریست ایران به جدول نهایی

»

پرواز به قاهره برای رزرو نهایی بلیت توکیو۲۰۲۰

»

صعود ۳سابریست ایران به جدول نهایی

»

پایان راه سابریست های ایران در مرحله انفرادی

»

نایب رییس فدراسیون جهانی شمشیربازی مهمان ویژه جام جهانی

»

ناظر فدراسیون جهانی پنجشنبه در تهران

»

اعلام آمادگی ۱۲کشور برای حضور در ایران

»

فدراسیون ها و سازمان ها
امگا
خبرگزاری ها
امگا
راهنما
امگا

درباره ما | شرایط استفاده | علائم تجاری | نقشه سایت | ارتباط با ما | حریم خصوصی |


طراحی و پیاده سازی - امگا نرم افزار شفق