n
www.ُIranFencing.ir

پايگاه خبری فدراسیون شمشیر بازی جمهوری اسلامی ایران

 

با کسب 181 مدال ایتالیا رکوردار مدال شمشیربازی در المپیک

شمشیربازان ایتالیایی با کسب 181 مدال در ادوار مختلف المپیک هم اکنون رکورد دار این رشته در جهان محسوب می شود.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون شمشیربازی،اگرچه مبارزات شمشیربازی به بیش از 1000 سال قبل باز می گردد ولی انچه که ما به صورت امروزی مشاهده می کنیم مربوط به قرن 19 یعنی اولین دوره المپیک مدرن است.

اولین دوره المپیک مدرن در قرن 19 مصادف با سال 1896 میلادی به میزبانی آتن شکل گرفت این رویداد ورزشی با کوتاه ترین جنگ تاریخ یعنی جنگ انگليس (پادشاهي بريتانيا) و زنگبار، که زمان آن کمتر از 40 دقيقه بوده و در اين جنگ بريتانيا پيروز شده است،تقارن پیدا کرد .

در این دوره مسابقات شمشیربازی تنها در دو اسلحه سابر وفلوره وفقط در بخش مردان انجام شد.

دومین دوره المپیک مدرن همزمان با آغاز صنعت هوانوردی در دنیا در سال 1900 انجام شد که در این دوره برای نخستین بار اسلحه اپه به جمع دو اسلحه دیگر یعنی سابر وفلوره پیوست.

 

سابقه حضور شمشیربازی در بخش بانوان

المپیک 1924 نخستین تجربه بانوان در این عرصه محسوب می شود و بانوان در اسلحه فلوره وارد گردونه مسابقات شدند،سرانجام پس از یک وقفه 72 ساله در المپیک 1996 بانوان در اسلحه اپه نیز توانستند به این رقابت ها راه یابند ودر نهایت در سال 2004 بانوان شمشیرباز در هر سه اسلحه اپه،فلوره وسابر راهی مسابقات المپیک شدند

 

 

رقابت های شمشیربازی در سه اسلحه اپه،فلوره و سابر به صورت تیمی وانفرادی انجام می شود.

اسلحه اپه،در این اسلحه شدت ضربات تا حدی سنگین است ومنحصر به قسمت خاص نیست و در صورت اصابت ضربه به هر تقطه از بدن امتیاز داده می شود،مضاف بر اینکه در این اسلحه ضربه همزمان نیز مجاز است و امتیاز دارد.

اسلحه فلوره،شدت ضرب تا حدی سبک است و تنها در صورت اصابت ضربه به جلیقه شمشیرباز مورد قبول است وامتیاز دارد ،مضاف بر اینکه ضربه همزمان نیز مورد تایید نیست.

اسلحه سابر، در این اسلحه ضربات به صورت برشی وارد می شود و در صورت اصابت ضربه به بالا تنه امتیاز محسوب می شود مضاف برانکه ضربات همزمان هم امتیاز ندارد.

 

 

از اولین دوره المپیک مدرن(1896 اتن) تا به حال 527 مدال توزیع شده که از این میان شمشیربازان ایتالیایی با کسب 46 مدال طلا،40 نقره ،32برنز و در مجموع با 118 مدال بیشترین سهم را داشتند و بیش از یک پنجم مدال های المپیک را در سطح جهان به خود اختصاص داده اند،پس از ان فرانسه با 41 مدال طلا،40 مدال نقره،34 برنز ودر مجموع 115 مدال در رتبه دوم قرار دارد،مجارستان نیز با 35 طلا،22نقره،26برنز ودر مجموع 83 مدال عنوان سوم را در اختیار دارد.1391/05/14 14:35*آرشیو*

 
Copyright © I.R.IRAN FENCING FEDERATION

کليه حقوق خبری و تصويری سايت متعلق به فدراسیون شمشیربازی جمهوری اسلامی ايران می باشد.